Biała Podl.
                                                        Zespoły
                                                    Goście
                                             Stroje
                                   Artyści lud.
            Poezje

 

     Krajobrazy
     Tradycje
     Przysłowia
     Muzyka lud.
     Bibliografia
     Kontakt
     Autorzy

LEGENDY PODLASKIE
LEGENDA O POWSTANIU KAMIENNEJ BABY

    Wiele lat temu pewna dziewczyna chciała wyjść za chłopaka, którego kochała. Niestety matka dziewczyny nie zgadzała się na ten związek. Wbrew nakazom matki młodzi wymknęli się aby potajemnie wziąć ślub. Gdy byli w drodze do kościoła matka dziewczyny wypowiedziała słowa: „Abyś ty nieposłuszna zamieniła się w kamień”. W tej chwili dziewczyna skamieniała, stała się kamienną babą, która z czasem chyli się ku ziemi. Gdy dotknie kamiennym czołem do ziemi i wszystkie córki będą przez rok słuchać swych matek, kamienna baba ożyje.

LEGENDA O POWSTANIU BIAŁEJ

    Było to bardzo dawno temu. Nad rzeką Krzną znajdowała się osada. Mieszkała w niej dobra kobieta, która miała dobrego i walecznego męża. Bronił on prawa i sprawiedliwości. Byli szczęśliwym małżeństwem, oczekiwali na narodziny swojego pierworodnego dziecka. Pewnego dnia rozeszła się wieść, że nadciągają rozbójnicy. Mąż niewiasty stanął do walki, lecz został zabity. W tym czasie gdy trwały jeszcze walki przyszło na świat długo oczekiwane dziecko. Była to dziewczynka, którą nazwano Białą. Na drugi dzień zmarła również matka dziecka. Białą zaopiekowały się starsze kobiety. Dziewczynka wyrosła na piękną kobietę, bardzo podobna do matki z urody a do ojca z dzielności. Aby podziękować ojcu dziewczynki za bohaterską obronę, osadę nazwano Białą.


LEGENDA PODLASKA - DOM

    Był kiedyś w lasach Podlasia przy białej drodze na brzegu rzeki Bug. Dom był modrzewiowy, chłodny w lecie, ciepły zimą. W domu tym, klucz znajdował się zawsze w zamku.
- Każdy mógł otworzyć drzwi i wejść. Znajdował tam zawsze stół, nakryty, ogień w wielkim piecu z zielonego fajansu i łóżko na wypoczynek.
- I każdy tam usypiał snem spokojnym i głębokim przeżywając najpiękniejsze marzenia, jak w starych baśniach.
- A fale Bugu śpiewały mu długie pieśni, które śpiewały jeszcze Chany Jadźwingów.
- Ale pewnego dnia otworzył drzwi tego domu jakiś człowiek obcy.
- Ogrzał się do woli i spał dobrym snem, ale rankiem odchodząc wodą zalał ognisko, podsuszył kruche naczynia, zamknął drzwi, a klucze rzucił w fale Bugu. A później dom już pozostał czarny i zamknięty dla wszystkich.
- Wielu ludzi usiłowało go otworzyć i wielu szukało klucza i wszystko na próżno.


Legenda o Radiwille ,,Panie Kochanku"

    Radziwiłł zwany "Rybeńko" doszedł do wniosku, że czas znaleźć nauczyciela dla swego syna. Kazał rozgłosić, że jeżeli znajdzie się taki nauczyciel, który małego Radziwiłła przez rok czasu nauczy czytać i pisać, to otrzyma na własność dwa folwarki. Tym nauczycielem miał być pan Piszczałło. Napisał na tablicy literę A, później starał zaczął namawiać syna (zwanego później "Panie Kochanku", by starał się tę literę zapamiętać. - A co mnie obchodzi twoje abecadło - miało odpowiedzieć dziecko. Pan Piszczałło zachowując stoicki spokój zapytał: - A strzelać ze strzelby to ty potrafisz? - Co do strzelania, to jestem bardzo dobrym strzelcem - No to zaraz sprawdzimy czy trafisz z odległości 10 metrów w pierwszą literę na tablicy, czyli A. Mały Radziwiłł złożył się do strzału i nie spudłował. - Zobaczymy czy trafisz w drugą literę abecadła B. Tym razem sztuka się udała. I tak strzelając cały rok w tablicę Radziwiłł "Panie Kochanku" nauczył się czytać i pisać.

Prace dzieci